شیشه رنگی

کاربرد شیشه رنگی در معماری ایرانی

شیشه از قدیم الایام در معماری ایرانی بسیار کاربرد داشته است. قطعا در هنگام بازدید از خانه‌ ها و عمارت ‌های قدیمی جذب زیبایی وصف‌ ناپذیر در و پنجره ‌های ارسی با شیشه ‌های رنگی شده اید . این پنجره ‌های رنگی به قدری برای ما جذاب اند که اکثرا دوست داریم عکسی در کنارشان در حالی که نورهای رنگی دور برمان را فراگرفته اند، داشته باشیم. با وجود این همه ذوق و علاقه؛ اما متاسفانه امروزه از شیشه رنگی کمتر در معماری ساختمان ‌ها استفاده می شود. در واقع می توان گفت که نقش شیشه در ساختمان امروزه متفاوت تر از قدیم است. اگر به شیشه رنگی در معماری ساختمان علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید.

تاریخچه شیشه رنگی

قدیمی ترین شیشه رنگی در ایران در چغازنبیل کشف شده است که قدمتشان به به هزاره دوم پیش از میلاد بر می گردد. این شیشه ها، بیشتر به صورت بطری های کوچکی جهت نگهداری عطر بوده اند. در دوره اسلامی کار با شیشه در ایران به حدی گسترش یافت که از کشورهای دیگری مانند ونیز برای یادگیری فنون شیشه گری به ایران سفر می کردند. درست است که هنر شیشه گری در نیز مانند تمام عرصه های هنری دارای افت و خیز بسیاری بوده است؛ اما این صنعت در عصر سلجوقیان به اوج خود رسید. در دوران تیموری شیراز و سمرقند در صنعت شیشه گری ایران بسیار می درخشیدند. در این میان، زمان عباسیان نیز اوجی دیگر برای این صنعت به شمار می رود؛ چراکه با ورود مجدد اساتید ونیزی به ایران جان دوباره ای به صنعت شیشه گری دمیده شد.

چرا در معماری قدیم از شیشه رنگی استفاده می شد؟

معماران قدیم بر این باور بودند که استفاده از شیشه رنگی، در خنک نگه داشتن فضای داخلی خانه در تابستان های گرم موثر است. تابیدن نور بر شیشه های رنگی تاللو باشکوهی از انوار بر درو دیوار اتاق ها ایجاد می کند که این خود نوعی آرامش و سرزندگی به دنبال دارد. همچنین جلوگیری از ورود خزندگان و حشرات را در نوشته های مربوط یه شیشه های رنگی به کرات می توان دید.

استفاده از شیشه رنگی در ساختمان های مدرن

اگر فکر می کنید استفاده از شیشه های رنگی در ساختمان های مدرن رایج نیست، باید بگوییم سخت در اشتباهید و شیشه رنگی جایگاه خاص خود را دارد. آنچه به شکل آیینه های رنگی در نما یا طراحی داخلی می بینید، جلوه ای از شیشه های رنگی به شمار می روند. این نوع آیینه ها معمولا به شکل آییه برنزی، بنفش، جورچین یا پتینه مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از شیشه در دکوراسیون داخلی باعث بزرگتر دیده شدن فضا و همچنین پر نور تر شدن آن می شود. امروزه در داخل سرویس بهداشتی نیز بیشتر از شیشه استفاده می شود.

در طراحی جدید، شیشه رنگی جایگاه ویژه ای در درب های ورودی و نمای بیرونی ساختمان ها ایفا می کند. آمیختگی چوب و شیشه یکی از جذاب ترین مواد مورد استفاده در ساختمان به شمار می روند. هرچند شیشه در کنار سایر مواد مانند فلزات یا سنگ نیز می تواند به زیبایی هر چه تمام بدرخشد.

شیشه لاکوبل چیست؟

حتما نام لاکوبل را زیاد شنیده اید. لاکوبل در اصل همان قسمت رنگی پشت شیشه است. در بعضی سبک های معماری ترجیح بر این است که به جای سرامیک یا کاشی از لاکوبل استفاده شود. این نوع شیشه در موارد زیر به کار می رود:

· شیشه های حمام و کابین دوش

· شیشه های هنری

· شیشه های دیوار پوش لعابی

· تخته وایت ‌برد شیشه‌ ای

· پیشخوان های شیشه ای

· دیوار پوش رنگی حمام

· دیوارپوش اداری

· شیشه رنگی رومیزی

· دیوارپوش فروشگاهی

همانطورکه مشاهده می کنید کاربرد این شیشه ها بسیار گسترده است و تقریبا هر کجا را نگاه کنید انواع شیشه رنگی را مشاهده خواهید کرد.

شیشه رنگی چگونه ساخته می شود؟

جنس اغلب شیشه های رنگی با شیشه های معمولی یکی است و تنها تفاوت آن ها در فرایند شیمیایی رنگ گیریشان است. شیشه های رنگی طی فرایندی با برخی مواد شیمیایی ترکیب شده و رنگ می گیرند. موادی مانند آهن، طلا یا سرب در رنگ شیشه می تواند به کار رفته باشند. شاید برایتان جالب باشد که ترکیب گوگرد با شیشه به زردی خواهد گرایید. قلع باعث ایجاد رنگ سفید و به همین ترتیب مواد دیگر رنگ های متفاوتی را خلق می کنند. رنگ های قرمز، سبز، آبی و زرد بیشترین کاربرد را در معماری سنتی ایران داشته اند.

مهمترین تفاوت شیشه های رنگی با شیشه های معمولی در نشکن بودنشان است. این شیشه ها در دمای بسیار زیاد در کوره ها قرا می گیرند که این امر خود اصل مهمی در فرایند نشکن بودنشان محسوب می شود. دمای این کوره ها گاه به 600 درجه سانتیگراد نیز می رسد و این امر موجب بالارفتن مقاومت شیشه های رنگی می شود. لازم به ذکر است که از این نوع شیشه معمولا با نام سکوریت یاد شده و برای میزهای بزرگ یا دکور مغازه ها از آن استفاده می شود.

جمع بندی

نقش شیشه در زندگی انسان امروزی چه در مباحث ساختمانی و چه در زمینه دکوراسیون غیر قابل انکار است. در این میان، تنوع انواع شیشه در صنعت شیشه گری نیز منجر به استفاده بیشتر از این ماده شده است. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتری در مورد انواع شیشه هستید، می توانید سایت شرکت ایران لاکوبل iranlacobel.ir را مطالعه نمایید و در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، می توانید با شماره تلفن های موجود در سایت تماس بگیرید. ایران لاکوبل با سال ها تجربه کاری در زمینه انواع شیشه و هزاران پروژی موفق در این زمینه، یکی از بهترین و موفق ترین شرکت های تولید شیشه در ایران محسوب می‌شود. نمونه های طراحی و اجرای این گروه نیز در سایت قابل مشاهده است.

+ نوشته شده در شنبه 27 دی 1399ساعت 14:18 توسط ایران لاکوبل | | تعداد بازدید : 2